Pistonlu kompresör nedir 2021

Pistonlu Kompresör Nedir?

Pistonlu Kompresör, Pistonun alt noktaya olan hareketiyle atmosfer gazının emilmesi sonucunda kuru hava filtresi sayesinde temizlenir ve emme sübaplarından geçerek bir sonraki adıma başlar ve aynı şekilde üst noktaya  olan hareketiyle basma sübapları sıkıştırılır. Elektrik motoru kayık-kasnak sistemi, kafa bloğu sayesinde teşvik edilir. Kafa bloğunun, pistonlarla silindirler arasında, krank ana ve yatak rulmanlarının yağlanması amaçlanır. Bunun akabinde özel olarak üretilen  pistonlu kompresör yağları biyel kollarındaki yağlama çubukları sayesinde çarpmalı yağlama sistemiyle yağlanıp sonuçlandırılır.

Pistonlu Kompresörün tek kademeli oluşu basma sübaplarının etkisiyle basınçlı hava, kollektör yardımı ile toplanır ardından çekvalf sisteminden geçirilir ve hava deposuna aktarılır. Depoya giriş yapılmadan önce çekvalf, depoda var olan basınçlı havanın geri dönüşünü engeller. Duruş anında  kollektör ve pistonların üzerinde bulunan basınçlı havanın tahliyesi basınç otomatiği ile  yada selenoid valf yardımıyla yapılır.

Pistonlu Kompresör  iki yada üç kademeli ise, alçak basınç kademelerinin oluşturduğu hava, ikinci veya üçüncü kademelere ara soğutucu ile aktarılır. Bunun akabinde kollektörde toplanarak çekvalfden geçirilir ve sonuç olarak hava deposuna gönderilir.

Depo içerisinde oluşan atmosfer gazı içindeki su buharı, depo altındaki su tahliye vanaları ile atılmaları sağlanır. Bu sayede nemi tutulan hava, kullanılmaya hazır olur.

İhtiyacın gerektiği durumlarda, sistem nem ve su rahatsızlığı yüksek olan durumlarda , basınçlı hava kurutucusu kullanılabilir.

Pistonlu Kompresör

En çok kullanılar kompresörler, eletrik motoruyla çalışan kompresörlerdir, inşaatlarda ve yol yapımında kullanılacak biçimde arabanın üstüne takılan kompresörler, dizel yada benzin motoruyla çalışır. Bu kompresörün önemli parçaları ise krank mili, gövde, piston, piston kolu ve silindirdir. Silinidirin üstünde yer alan emme ve egzoz supapları vardır. Basınçları 56 bara kadar ulaşan kompresörler tek kademeli kompresörlerdir. Daha yüksek basınçları elde etmek için ise iki kademeli kompresörlerin kullanılması gereklidir.

Pistonlu Kompresörin dizilişi ve düzenlemesi çok çeşitlidir lakin bir çoğunda ara soğutucu türünden bir ek soğutma kademesi yer alır, sıkıştırılmış hava depoda biriktirilir.

Piston kompresörlere sıklıkla pistonlu kompresörler denir. Onları her yerde görebilirsiniz. Herhangi bir otomobil servisi, diş teknisyenleri, tekstil üreticileri ve bir çok küçük ve orta işletmenin olmazsa, olmazları arasındadır.

Pistonlu kompresörlerin hacmi azaltmak ve basıncı arttırmak için silindir adı verilen bölmede bir piston kullanan pozitif deplasmanlı kompresörlerdir. Pozitif deplasmanla üretilen hava ihtiyacını daha sonra, çift etkili, tek etkili ve diyafram çeşitleriyle üretildi. Piston karşılıklı hareketle ileri geri gider, bu döngüye “pistonlu” denir.

Otomobilinizdeki motor aynı prensibi kullanır, ama tersine. Gazın yanmasıyla, pistonu gaz iterek yerine piston iter.

Tek Taraflı Pistonlu Kompresörler

Bun kompresörler muhtemelen en tanıdıklarınız. İşte nasıl çalıştıkları:

Tek taraflı kompresörlerde giriş veya emiş valfi ve deşarj valfı var. Her ikisi de tek yönlü valfler ve her ikisi de yay yüklü olduğundan, onları açmak için belirli bir miktarda güç gerekir. Giriş valfi sadece havanın silindire gelmesine izin verecek ve deşarj valfi havanın dışarı çıkmasına izin verecektir. Piston silindir boyunca aşağı doğru hareket ederken, hava giriş vanasında emilir. Piston silindirin içinden yukarıya doğru hareket ettiğinde giriş valfı kapanır ve belirli bir miktarda kuvvet uygulanana kadar deşarj açılmayacaktır. Bu, hacim azaltılırken havanın içeride sıkışmasına neden olur ve basınç artar. Basınç deşarj vanasını açmak için yeterli olduğunda, hava daha yüksek basınçta dışarı çıkar.

Tek etkili kompresörleri sadece silindirin üstünde valflere sahiptir, bu nedenle krank milinin her dönüşü için bir sıkıştırma çevrimi vardır.

Bunlar her yerde gördüğünüz hava kompresörleri:

İşletmelerin bunları tercih etmeleri sebeplerinden biri, diğer teknolojilere kıyasla daha ucuz olduklarıdır. Ayrıca aralıklı görev çevrimleri için de mükemmeldir. Döner bir vidaya kıyasla, genellikle daha az bakıma ihtiyaç duyarlar ve bakımı kolay ve ucuz maliyetlidir. Sıkıştırılmış hava kullanımınız 100 CFM’nin altındaysa onları mükemmel bir tercih yapar. 40 psi ve daha fazla ihtiyacınızı karşılar.

Görev Döngüsü

Görev devri, işiniz için bir kompresör satın alırken göz önünde bulundurulması gereken en önemli hususlardan biridir, ancak en çok göz ardı edilenlerinden biridir. Kompresör eviniz için ise ya da işiniz kompresörü zorlukla kullanıyorsa, görev devri çok fazla bir faktör değildir. Bununla birlikte, eğer kompresörü çok çalıştırırsanız ve kompresör işiniz için gerekliyse, görev faktörü son derece önemlidir.

Bir kompresörün görev döngüsü, kullanılan kompresörün tam dolu olabileceği süre yüzdesidir. Kapanması veya boşaltılması gereken diğer yüzde veya süredir. Sıçrama yağ pompanız varsa, yaklaşık %60 görev döngüsüne sahip olmanız gerekir. Bu, 10 saatlik iş günü boyunca kompresörün yaklaşık 6 saat çalışması ve yaklaşık 4 saat kapalı olması anlamına gelir. Tabii ki, kompresör 6 saat düz çalışmayacak ve dört saat kapalı olacak. Hava talebine bağlı olarak kompresör açılıp, kapanır. Zamanın yaklaşık %60’ı çalışmalıdır.

Şimdi bir kompresörün boyutlandırılması konusunda görev döngüsüne göz atalım. İşletmeniz için bir kompresör almayı planlıyorsanız bütün gün kullanacaksınız, 15 CFM’ye ihtiyacınız var. Bir sıçrama yağıyla pistonlu kompresöre bakıyorsanız, bu 15 CFM’yi alıp %40 oranında bölmelisiniz. Bu size 25 CFM verir. Tipik 5hp’lik piston yaklaşık 18 CFM’dir.

18 CFM sıçrama-yağlama pistonunu gün boyu 15 CFM’ye ihtiyaç duyduğunuza göre satın aldıysanız, pompayı yaklaşık 6 ayda, belki de 1 yılda kırarsınız. Yaklaşık 25 CFM olan 7.5 hp pistonuna ihtiyacınız var. Alternatif olarak 20 CFM’lik 5hp’lik döner vidayı alabilirsiniz. Döner vidanın %100 çalışma devri var, ancak başlangıçta bir kez daha pahalıya mal olacak. Ayrıca, yüksek görev döngüsünü işleyebilecek bir basınç-yağlama 5 hp piston da alabilirsiniz.

Sadece bir saat ya da daha kısa bir sürede 15 CFM hızla patlamaya ihtiyacınız varsa, o CFM’ye dayanan sıçrama yağını almanız iyi olur. Bununla birlikte, birkaç saat boyunca sürekli bir akışa ihtiyaç duyarsanız, pompanın çalışma döngüsünü hesaba katmanız gerekir.

Leave A Comment