Pistonlu Kompresör

Pistonlu Kompresör Bakımı Nasıl Yapılır?

Pistonlu kompresör bakımı sırasında görev alan kişilerin bu alanda uzman ve deneyimli teknisyenler olması öncelikli şartlardan biridir. Bunun yanında kompresör bakımında her zaman titiz ve özenli bir işçilik ortaya koymak ve hemen her açıdan arızanın meydana gelme nedenini değerlendirmek gerekir. Pistonlu kompresörlerde oluşan arızaların başlıca nedenleri arasında yetersiz soğutma sistemi yer alır. Bu kompresörler genelde yeterli bir soğutma sistemine sahip değildir ve oluşan arızaların ana nedeni soğutma sistemi olarak görülür. Ayrıca pistonlu kompresörleri bir araya getiren parçalar aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • Ana gövde
  • Krank
  • Biyel kolu
  • Piston
  • Segman
  • Silindir
  • Sibop

Pistonlu kompresörler, genel olarak bu parçalardan oluşur ve parçaların tamamı sistem içerisinde birbiri ile ilişki halindedir. Bunun yanında pistonlu kompresörler araç motorları ile kendisini bir araya getiren parçalar açısından büyük bir benzerlik gösterir.

Pistonlu kompresör bakımında ise soğutma sistemi kaynaklı arızalar ön plana çıkar. Çünkü bu makinelerde yeterli bir soğutma sistemi bulunmaz ve arızalar ise genelde soğutma sistemine bağlı olarak ortaya çıkar. Kompresör içerisinde yer alan soğutma sistemi, makineyi yeteri kadar soğutamadığı durumlarda ve kompresör de sürekli çakışma halinde ise siboplar bir süre sonra çok fazla ısınmaya başlar. Bunun ardından ısınan siboplar yağ seviyesinin de düşmesi ile segmanlarda yağsızlıktan aşınma sorunları ortaya çıkmaya başlar. Segmanlar aşınma oluşumu ise diğer parçalarda çeşitli hasarlar meydana gelmesine neden olur.

Eğer bir kompresörde yağ seviyesinden kaynaklı segmanlarda aşınma oluşuyorsa ilk olarak silindirler çizilebilir. Daha sonra ise silindirlerden kopan parçalar pistonlara veya biyel koluna zarar verebilir. Tabi aynı zamanda krank rulmanlarının da bozulması ve biyel koluna bağlı olarak gövde üzerinde kırılma ya da çatlamaların da meydana gelmesi mümkün olur. Bu sorunların oluşması halinde pistonlu kompresör çalışmayı durdurur ve hatta bir daha çalışmaz hale gelebilir. Bunun sonucunda ise uzman ve deneyimli kişiler tarafından tamir edilmesi gerekir.

Pistonlu kompresörlerin bakımı sırasında ilk olarak yağ seviyesi kontrol edilir. Bunun ardından yağ seviyesi düşük ise ortaya çıkabilecek diğer sorunlar üzerinde analizler yapılır. Aynı zamanda kontrol edilen başka bir nokta ise yağ sızıntısı olup olmadığıdır. Yağ sızıntısı ile beraber kompresörün çalışma anında farklı bir ses çıkarıp çıkarmadığını da bakılır. Kompresörün basınç oranı, soğutma sistemi ve titreşim gibi durumlar da yine bakım esnasında kontrol edilmesi gerekenler arasında yer alır.

Kompresörün bakımında çeşitli ölçümler ve testler yapılır. Bu kontrol ve testler, kompresörün tam olarak hangi nedenle arızalandığını tespit etmek içindir. Ayrıca parça değişimini gerekli olup olmadığı da yine kontroller ve testler ile ortaya çıkar. Eğer parça değişimi gerekiyorsa bu değişimin mutlaka orijinal ya da orijinal yakın parçalar ile yapılması büyük bir önem arz eder. Gerekli işlemlerin ve parça değişimini yapılmasının ardından kompresör bakımı sona erer ve tekrar kompresör çalıştırılarak denemeler yapılır. Eğer çalışma sırasında herhangi bir sorun gözlenmiyor ise kompresör kaldığı yerden çalıştırılmaya devam eder.

Pistonlu kompresör nasıl çalışır?

Piyasada en yaygın olarak kullanılan pistonlu ve vidalı kompresörler olduğu için sadece bu ikisi ele alınmıştır.  Pistonlu kompresörler tek kademeli ve çift kademeli kademeli olarak ikiye ayrılır. Tek kademeli kompresörler havayı tek piston storoğunda sıkıştırarak kademesini tamamlar.Tek kademeli kompresörler 150PSI’a kadar çıkarabilir.Çift kademeli kompresörler aynı çalışma prensibiyle havayı sıkıştırırlar fakat tek piston stroğu yerine sıkıştırmayı iki aşamadayaparlar.İlk kademede sonunda sıkıştırılan hava genellikle soğutucudan geçerek ikinci kademeye gönderilir ve ikinci kademede tekrar sıkıştırılır.Çift kademeli kompresörler 200PSI’a kadar çıkabilir.

Motor-kayış-kasnak sistemiyle, piston alt ölü ve üst ölü noktalar arasında hareket ederek  stroğunu tamamlar. Piston alt ölü noktaya doğru ilerlerken subaplar açılır ve hava içeriye alınır. Üst ölü noktaya doğru ilerlerken subaplar kapanır ve içeri alınan hava sıkıştırılarak hava tankına gönderilir. Hava tank da kullanıma hazır hale gelir.

Kompresör seçiminde dikkat edilmesi gerekilen en önemli unsur, seçilen ürünün kullanıcıya zaman ve para tasarrufu bakımından en uygun olanı olmasıdır. Kompresörler tekstilden hayvancılığa kadar birçok sektörde kullanılmaktadır.Kompresörü satın almadan önce, ihtiyacınız olan kompresörü iyi seçmeniz gerekmektedir. Gereğinden küçük kompresör almak kullanımınıza yetersiz kalacağı için size zaman kaybettirecek ve ihtiyacınızı karşılamayacaktır. Gereğinden büyük kompresör almanız ise daha pahalı olacaktır.

1-İhtiyacınız olan maksimum basınç nedir?

Tek kademeli mi çift kademeli mi kompresöre ihtiyacınız olduğunu belirleyecektir.

2-Litre/dakika cinsinden ihtiyacınız olan hava ne kadar?

Kullanılan her makine ve ekipmanın harcadığı belli bir miktar hava vardır.Elinizde kaç ekipman bulunuyorsa bunların birlikte çalışma zamanları ve  harcamalarının toplamları ihtiyacınız olan havanın karşılığını sizlere verecektir.(Ortalama ekipmanların hava ihtiyaçlarını aşağıda bulabilirsiniz.)

3-Kompresörü yerleştireceğiniz alan kompresör boyutlarına ve ortamına uygun mu?

Kullanacağınız ekipmanların kompresör yerine uzaklığı seçilen kompresöre uygun olmalıdır(Belli bir mesafeden sonra basınçda düşüklük  gözlenecektir). Yüksek basınç ihtiyacı olan alanlarda kompresör boyutu daha büyük olacağı için alan fizibilitesi yapılmalıdır.

4-Ne çeşit tahrik sistemine ihtiyaç var? Elektrik motoru veya dizel motor?

Kompresörün ihtiyaç duyulduğu alanda elektrik varsa, çok daha az bakım, işletme maliyeti ve satın alma ücreti olacağı için elektrik motor tahrikli  kompresörler tercih edilmelidir. Yoksa dizel motorlar tercih edilmelidir.

5-İhtiyacınız olan hava tankının hacmi ne kadar?

Hava tankı hacmi kullanılacak olan havanın miktarına ve kullanılma aralığına bağlı olarak seçilmelidir. Eğer kullanılan havanın zamanı çok kısa  periyodlar halinde ise daha küçük, uzun periyotlar halinde ise daha büyük hava tankına ihtiyaç duyulacaktır.

 İhtiyacınız olan havanın tespitini yapmak için ücretsiz destek talep edebilirsiniz.

Leave A Comment