vidalı kompresör 2122

vidalı kompresör hakkında bilmeniz gerekenler

Vidalı Kompresör Basınçlı hava ile çalışan makine ve aletlerin ihtiyacı olan basınçlı havayı sağlar. Genelde 7-8 bar arası basınçla çalışır. Elektrikli tesislerde, sabit tip, elektrik motorlu vidalı kompresörler kullanılır. Motor gücü ihtiyaç duyulan hava miktarına bağlı olarak değişir. Yağsız tipleri olmakla birlikte, genel uygulamalar için, kilowatt başına hava debisi daha yüksek olan ve daha uzun vida çalışma ömrü olan yağ enjeksiyonlu vidalı kompresörler tercih edilir.

Vidalı Kompresör Tamiri  ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Basınçlı hava elde etmek için kullanılan vidalı kompresörler, piston bulunmayan ve iç içe geçmiş rotor çiftinin yer aldığı bir kompresör çeşididir. Pistonlu kompresörlere göre farklı şekilde arıza yaptıklarını söylemek yanlış olmaz. Bu yüzden kompresör servisi sırasında tamir ve bakımı yapılan işlemler de pistonlu kompresörlere göre farklılık gösterir. Vidalı kompresörlerde çok sık ortaya çıkan sorunlar şu şekildedir;

 • Vidalı kompresör çalışırken bir anda durabilir ve tekrar çalışmayabilir.
 • Çok fazla yağ tüketimi olması halinde birtakım arızalar meydana gelebilir.
 • Ayrıca kompresörün genelde yükte çalışması çeşitli arızalar oluşturabilir.
 • Kompresörde bulunan emniyet supabı çok sık aralıklar ile açılıp kapanabilir.
 • Bunların yanı sıra kompresörün boşta çalışması ve aynı zamanda yüke geçmede sıkıntı yaşanması ya da hiç geçememesi yine bir arıza nedenidir.
 • Diğer yandan kompresörü hiç beklenmedik anda aniden durdurmak ve sonrasında hava emici filtrelerden yağ akması yine arıza nedeni olarak karşımıza çıkar.

Vidalı kompresör bakımı da aynı şekilde yine alanında uzman ve tecrübeli çalışanların görev alması gerekir. Bu kişiler öncelikle oluşan arıtanın tespitini yapar ve hangi nedenle ortaya çıktığını bulmaya çalışır. Bunun ardından ise gerekli ölçümler ve analizler yapılarak arızanın nasıl giderileceği belirlenir. Bunun yanında eğer gerekli ise parça değişimi yapılır ve değişimin orijinal parçalar ile yapılması gerekir. Ayrıca parça değişimi de yine titiz ve özenli bir işçilik ile yapılmalıdır ki; değişim sırasında kompresörün diğer sağlam parçalarına hiçbir şekilde zarar verilmesin.

Siz de ister vidalı kompresör ister pistonlu kompresör çeşitlerinden birine sahip olun, bakım sürecinde her zaman konusunda uzman ve deneyimli teknisyenler ile çalışmaya özen gösterin. Çünkü buna dikkat etmeniz hem alacağınız hizmet hem de maddi açıdan her zaman karlı çıkmanıza olanak sağlar. Eğer sahip olduğunuz kompresörler için kaliteli ve profesyonel bir hizmet almazsanız, daha sonradan istenmedik sorunlar ile karşı karşıya kalabilir ve bunun yanında işlerinizin aksamasına neden olabilirsiniz.

Vidalı Kompresör Tamiri

Vidalı kompresörler basınçlı hava elde etmek için kullanılan motorlu makinelerdir. Ayrıca vidalı kompresörlerde piston bulunmaz. Bunun yerine iç içe geçmiş olan rotor çifti bulunur. Bu tür kompresörlerde arızalar farklı şekillerde meydana gelebilir. Bu nedenle tamirat işlemlerinde her zaman konusunda uzman ve tecrübeli teknisyenlerin görev alması gerekir. Pistonlu kompresörlerde olduğu gibi vidalı kompresörlerde de parça değişimleri her zaman orijinal ya da orijinale yakın parçalar ile değiştirilmelidir.

Bir vidalı kompresörün çalışma prensibi, genel olarak bakıldığında pistonlu kompresörlere göre çok farklıdır. Bu nedenle vidalı kompresörler, pistonlu kompresörlere göre farklı şekilde tamir edilir. Ayrıca vidalı kompresörlerde bazı sorunlar çok sık görülür. Sık sık ortaya çıkan bu sorunları aşağıdaki gibi sıralamak mümkün olur;

 • Kompresörün çalışırken aniden durması ve bir daha çalışmaya başlaması

 • Yağ tüketiminin aşırı olması ve bu nedenle çeşitli arızaların meydana gelmesi

 • Kompresörün çoğu zaman yükte çalışması

 • Kompresördeki emniyet supabı sık aralıklar ile açılıp kapanması

 • Kompresörün zaman zaman boşta çalışması ve yüke geçmede zorluk yaşaması ya da hiçbir şekilde geçememesi

 • Kompresör aniden durdurulması halinde hava emici filtrelerden yağ gelmesi

Yukarıda yer alan vidalı kompresör arızalarında her zaman uzman teknisyenlerin görev alması ve gereken müdahaleleri yapması gerekir. Bunun yanında parça değişimleri de yine aynı şekilde alanında uzman ve deneyimli personellere bırakılmalıdır. Kompresörde oluşan sorunlarda pistonlu kompresörlerde olduğu gibi birtakım ölçüm ve analizler yapılır. Bu ölçümler ve analizler ile kompresördeki arızanın tespit edilmesi sağlanır.

Tespit edilen arızanın sonrasında teknik servis tarafından gereken işlemler yapılır ve arızanın türüne ya da parça değişimine göre fiyat belirlemesi de yapılır. Ayrıca vidalı kompresörlerde de aynı pistonlu kompresörlerde olduğu gibi parça değişimlerinde orijinal ya da orijinal yakın parçalar kullanılır. Böylece tamirat sonrasında benzer sorunlar tekrar yaşanmaz ve parça kaynaklı sorunlar ortaya çıkmaz.

Vidalı kompresör servisi hizmeti kapsamında ek ücretle parça değişimi yapılmaktadır.

Leave A Comment